• Οι πανηγυρισμοί του Ολυμπιακού και η νίκη σωτηρίας της Ομόνοιας ΑΡ.(Τι έγινε σήμερα στην Β΄κατηγορία)

By on 18 Μαρτίου, 2017 0 1731 Views

Πανηγυρικές στιγμές στο Μακάρειο Στάδιο για την άνοδο του Ολυμπιακού.
————————

Προτελευταία αγωνιστική σήμερα στο Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας και ο απολογισμός του Σαββάτου ξεκαθάρισε και άλλες σημαντικές εκκρεμότητες που αφορούν τόσο την πάνω όσο και την κάτω ζώνη.Η πρωτοπόρος Αλκή νίκησε εκτός έδρας με 2-1 τον ΑΣΙΛ και εξασφάλισε τον τίτλο, δεύτερη τερματίζει η Πάφος που σήμερα αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 στην έξοδο της στο Παραλίμνι με αντίπαλο την τοπική Ένωση.
Ανεβαίνει ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός στο Μακάρειο Στάδιο νίκησε 3-2 την ουραγό Ένωση Νέων Παρεκκλησιάς και εξασφάλισε την άνοδο του.
Η Παρεκκλησιά άνοιξε το σκορ στο 6′ με τον Πιτσιλλίδη και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 8΄ με τον Χριστοφίδη. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (49′) ο Πιτσιλλίδης πέτυχε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους. Στο 60′ ο Τόρες με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2 για τον Ολυμπιακό και στις καθυστερήσεις ο Μάριος Πεχλιβάνης πέτυχε το 3-2.

Ομόνοια Αραδίππου – Ακρίτας…2-0
Στην Αραδίππου στο μεγάλο ντέρμπι της κάτω ζώνης η τοπική Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 44′ με τον Αντώνη Παναγή.
Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 55′ ο Αλαμπρίτης πέτυχε το 2-0 που ήταν και το τεικό αποτέλεσμα που ανέβασε την Ομόνοια σε θέση σωτηρίας.

Οθέλλος – ΕΝΑΔ…3-2
Στην Αθηαίνου ο Οθέλλος άνοιξε το σκορ στο 13΄με τον Βασιλείου και στο 30′ ο Ριάτζελο ισοφάρισε σε 1-1 για την ΕΝΑΔ.

Στο 39′ ο Λεμέσιος έδωσε εκ νέου προβάδισμα (2-1) στον Οθέλλο και στο 45′ ο Ριάτζελο ισοφάρισε σε 2-2 για την ΕΝΑΔ.

Στο 88′ ο Άλντο Ατόρνο έδωσε προβάδισμα στον Οθέλλο που διατήρησε το 3-2 μέχρι το τέλος.

ΘΟΪ Λακατάμιας – Εθνικός Άσσιας…8-1
Στη Λακατάμια το ΘΟΪ κέρδισε με το ευρύ 8-1 τον Εθνικό Άσσιας.

Στο 4΄ο Ταξιάρχης Θανέλλας άνοιξε το σκορ, στο 9′ ο Δημήτρης Χαραλάμπους πέτυχε το 2-0, στο 26′ ο Θανέλλας το 3-0 και στο 44′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής το 4-0.

Στο 47′ ο Φερνάντο πέτυχε το 5-0 και στο 65′ με πέναλτι ο Σωτήρης Φοινίρης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-0. Στο 77′ ο Σιαπάνης πέτυχε το 7-0 και στο 79′ μείωσε ο Εθνικός με τον Φραγκίσκο.

Στο 84′ ο νεαρός Παπαθεοχάρους διαμόρφωσε το 8-1 για το ΘΟΪ.