• Αφεντικό των ντέρμπι η Λίβερπουλ! (αποτελέσματα)

Αφεντικό των ντέρμπι η Λίβερπουλ! (αποτελέσματα)

By on 4 Μαρτίου, 2017 0 1046 Views

Ποιος είναι το αφεντικό των ντέρμπι -τουλάχιστον για φέτος- στην Premier League υπενθύμισε η Λίβερπουλ!

Βγάζοντας εγωισμό μετά την ήττα με κατεβασμένα τα χέρια από τη Λέστερ, η ομάδα του Κλοπ καθάρισε 3-1 την Άρσεναλ και πάει φουλ για Champions League.

Επιβάλλοντας τον ρυθμό τους με τον ίδιο τρόπο που το έχουν κάνει σε όλες τις εντός έδρας αναμετρήσεις με τους μεγάλους ανταγωνιστές τους, οι «κόκκινοι» δεν χρειάστηκαν ούτε δέκα λεπτά για να πάρουν προβάδισμα: Αρκούσε μια «ξυραφένια» σέντρα του Μανέ και ένα κοντινό πλασέ του Φιρμίνο.

Πριν καν ολοκληρωθεί δε το ημίχρονο, είχαν ήδη καπαρώσει τη νίκη. Χάρη σε μια… ανταλλαγή ρόλων των πρωταγωνιστών του πρώτου γκολ, που έκανε δημιουργό τον Φιρμίνο και σκόρερ τον Μανέ (έπειτα από άψογο συνδυασμό της ομάδας του Κλοπ).

Βέβαια η Άρσεναλ προσπάθησε να αντιδράσει. Μείωσε με όμορφο πλασέ του Γουέλμπεκ στο 57’ (μετά από ωραία κάθετη του Σάντσες). Δεν μπόρεσε ποτέ ωστόσο να φτάσει στην ισοφάριση. Αντιθέτως, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε τη χαριστική βολή από κοντινό σουτ του Βαϊνάλντουμ.

Έτσι, η Λίβερπουλ δεν ξόρκισε απλώς μια άσχημη παράδοση που την ήθελε να έχει νικήσει μόλις σε ένα από τα εννέα τελευταία παιχνίδια που φιλοξένησε τη σημερινή της αντίπαλο για το πρωτάθλημα. Αλλά εκμεταλλεύτηκε ιδανικά την γκέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για να απαλλαχθεί από την… παρέα της και πιάνοντας τη Σίτι στην τρίτη θέση, να περιμένει απώλειες δικές της και της Τότεναμ (η οποία έχει έναν πόντο περισσότερο).