Like

Τα δύο μεγάλα ντέρμπι καθορίζουν και την κατάταξη πριν τους ομίλους

4 Μαρτίου, 2017
397 Views
0 Comments
Τα δύο μεγάλα  ντέρμπι καθορίζουν και την κατάταξη πριν τους ομίλους

Ολοκληρώνεται το Σαββατοκύριακο η Α΄ φάση του Πρωταθλήματος Cyta και οι αγώνες της 26ης αγωνιστικής, θα καθορίσουν την τελική κατάταξη των ομάδων ενόψει της Β΄ φάσης.

Την πρώτη εξάδα της δεύτερης φάσης θα αποτελούν το ΑΠΟΕΛ, ο Απόλλωνας, η ΑΕΚ, η ΑΕΛ, η Ομόνοια και η Ανόρθωση, όμως, οι βαθμολογικές διαφορές μεταξύ των πρώτων πέντε ομάδων είναι τέτοιες που ενδέχεται να έχουμε διαφοροποιήσεις στην τελική κατάταξη.

Αναγέννηση Δερύνειας και ΑΕΖ Ζακακίου έχουν υποβιβαστεί στη Β’ Κατηγορία και μέσω της δεύτερης φάσης θα ξεκαθαρίσει η τρίτη ομάδα που θα υποβαθμιστεί από το δεύτερο γκρουπ το οποίο θα αποτελούν ο Ερμής, η Νέα Σαλαμίνα, ο Εθνικός Άχνας, η Καρμιώτισσα, ο Άρης και η Δόξα Κατωκοπιάς.
Σήμερα ασφαλώς ξεχωρίζει το ντέρμπι ΑΠΟΕΛ-Ομόνοιας με τους πράσινους να μην έχουν οπαδούς στο πλευρό τους για τους γνωστούς λόγους,ενώ αύριο η Ανόρθωση θα υποδεχθεί τον Αππόλλωνα στο δεύτερο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής και οι τηλεοπτικές μεταδόσεις:

Σάββατο 4 Μαρτίου
16:00 ΑΕΖ – Δόξα Κατωκοπιάς (Cytavision Sports 3)

17:00 ΑΠΟΕΛ – Ομόνοια (Cytavision Sports 1)

18:00 Νέα Σαλαμίνα – Καρμιώτισσα Πολεμιδιών (Cytavision Sports 7)

19:00 Άρης – Εθνικός Άχνας (Cytavision Sports 2)

Κυριακή 5 Μαρτίου

16:00 Ανόρθωση – Απόλλωνας (Cytavision Sports 1)

17:00 ΑΕΛ – Ερμής Αραδίππου (Cytavision Sports 7)

18:00 ΑΕΚ – Αναγέννηση Δερύνειας (Cytavision Sports 2)

Βαθμολογία

1 ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 25 18 5 2 60 15 59
2 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ 25 17 5 3 56 19 56
3 Α.Ε.Κ.ΛΑΡΝΑΚΑΣ 25 16 7 2 48 19 55
4 ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ 25 15 6 4 39 20 51
5 ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 25 15 5 5 55 35 50
6 ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 25 10 8 7 39 27 38
7 ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ 25 9 5 11 33 40 32
8 ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 25 8 7 10 21 30 31
9 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ 25 8 6 11 41 43 30
10 ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ 25 6 6 13 27 52 24
11 ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ 25 5 6 14 27 51 21
12 ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ 25 4 5 16 16 38 17
13 ΑΕΖ ΖΑΚΑΚΙΟΥ 25 1 8 16 20 59 11
14 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 25 0 7 18 18 52 7
To πρόγραμμα των αγώνων στην φάση των ομίλων:
programma-agvnvn-300x193

Comments are closed.