Like

Όλα ανοικτά στην μάχη του τίτλου και της Ευρώπης

28 Φεβρουαρίου, 2017
588 Views
0 Comments
Όλα ανοικτά στην μάχη του τίτλου και της Ευρώπης

Το ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα Cyta ανανεώθηκε και τονώθηκε μετά τους αγώνες της 25ης αγωνιστικής και σίγουρα ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής θα πάμε στην φάση των ομίλων με ανοικτά όλα στην μάχη του τίτλου και της εξόδου στην Ευρώπη ,ενώ η Τρίτη θέση που οδηγεί στην β΄ κατηγορία θα κριθεί επίσης στη φάση των ομίλων με την Δόξα να πλησιάζει τον Άρη και την Καμιώτισσα οπότε αυτές οι τρείς ομάδες θα παλέψουν για την παραμονή τους .
Στην 26η αγωνιστική με την οποία ολοκληρώνεται η Α΄ φάση θα γίνουν δύο μεγάλα ντέρμπι που ίσως δώσουν νέα τροπή στην μάχη του τίτλου και ης Ευρώπης…Το ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι της Λευκωσίας με νίκη θα πάει στην φάση των ομίλων πρώτο έστω και με μικρή διαφορά ενώ αν κερδίσει η Ομόνοια θα μπεί γερά στην μάχη της εξόδου στην Ευρώπη και θα αλλάξει τα δεδομένα στην κορυφή. Ο Απόλλωνας θα δοκιμαστεί εκτός έδρας από την Ανόρθωση που θα παίξει χωρίς άγχος αφού εξασφάλισε την 6η θέση και πλέον θα έχει ρυθμιστικό ρόλο στην μάχη του τίτλου.
Η ΑΕΚ περιμένει κέρδος από τα δύο ντέρμπι αφού η ίδια έχει εύκολη αποστολή απέναντι στην Αναγέννηση Δερύνειας ενώ η ΑΕΛ ελπίζει πως με νίκη επί του Ερμή θα ξαναπλησιάσει στην θέση εξόδου στην Ευρώπη.
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ
25η Αγωνιστική

Σάββατο, 25 Φεβρουαρίου 2017
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 0 0 ΑΕΖ ΖΑΚΑΚΙΟΥ
ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 4 1 ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ 3 1 ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
Κυριακή, 26 Φεβρουαρίου 2017
ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ 2 3 Α.Ε.Κ.ΛΑΡΝΑΚΑΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ 0 0 ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ 1 4 ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
Δευτέρα, 27 Φεβρουαρίου 2017
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ 2 0 ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1 ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 25 18 5 2 60 15 59
2 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ 25 17 5 3 56 19 56
3 Α.Ε.Κ.ΛΑΡΝΑΚΑΣ 25 16 7 2 48 19 55
4 ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ 25 15 6 4 39 20 51
5 ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 25 15 5 5 55 35 50
6 ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 25 10 8 7 39 27 38
7 ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ 25 9 5 11 33 40 32
8 ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 25 8 7 10 21 30 31
9 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ 25 8 6 11 41 43 30
10 ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ 25 6 6 13 27 52 24
11 ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ 25 5 6 14 27 51 21
12 ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ 25 4 5 16 16 38 17
13 ΑΕΖ ΖΑΚΑΚΙΟΥ 25 1 8 16 20 59 11
14 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 25 0 7 18 18 52 7

Σάββατο 4 Μαρτίου

16:00 ΑΕΖ – Δόξα Κατωκοπιάς

17:00 ΑΠΟΕΛ – Ομόνοια

18:00 Νέα Σαλαμίνα – Καρμιώτισσα Πολεμιδιών

19:00 Άρης – Εθνικός Άχνας

Κυριακή 5 Μαρτίου

16:00 Ανόρθωση – Απόλλωνας

17:00 ΑΕΛ – Ερμής Αραδίππου

18:00 ΑΕΚ – Αναγέννηση Δερύνειας

Comments are closed.