By on 23 Φεβρουαρίου, 2017 0 1161 Views

nic_6597_0
Το ΑΠΟΕΛ σνεχίζει να γράφει ιστορία.Αυτή τη φορά θύμα της ευρωπαικής υπέρβασης του Θρύλου της Λευκωσίας η Αθλέτικ Μπιλμπάο.
10n_apoel_saki1863
Με εξαιρετικό γκολ του Πιέρου Σωτηρίου αλά Ιμπραίμοβιτς στο 46 και πέναλτι του Γιαννιώτα στο 55 πήρε την πρόκριση με νίκη 2-0 ανατρέποντας την ήττα με 3-2 του αγώνα στην Ισπανία.Με στήριξη 16 χιλιάδων οπαδών του το ΑΠΟΕΛ άντεξε στην πίεση του Α ημιχρόνου και μπήκε φουριόζο στο β ημίχρονο σημειώνοντας δύο γκολ νωρίς βάζοντας τις βάσεις για πρόκριση.Στο 65 στράβωσε το παιγνίδι του ΑΠΟΕΛ όταν ο Π.Σωτηρίου δέχθηκε δεύτερη κίτρινη για επικίνδυνο παιγνίδι .Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε με 10 με τον Βάντερ να παίρνει την θέση του Εφραίμ.Στο 71 ο Ρωσσος διαιτητής και ο βοηθός του αγνόησαν πάτημα του Ουίλιαμς στον Ιωάννου εκτός φάσης που θα έπρεπε να τιμωρηθεί με κόκκινη.Ο διαιτητής θα μπορούσε να δώσει στο Α ημ πέναλτι στο ΑΠΟΕΛ σε ανατροπή του Βινίσιους .Το πέναλτι που έδωσε στο ΑΠΟΕΛ δεν ήταν ξεκάθαρο ωστόσο ο διαιτητής γενικά ήταν αυστηρός με το ΑΠΟΕΛ και πολύ ανεκτικός με την Αθλέτικ.Το ΑΠΟΕΛ άντεξε στην πίεση με 10 παίζοντας με πάθος και ψυχή αλλά και μυαλό παίρνοντας πανάξια άλλη μια ιστορική πρόκριση υποχρεόνωντας τον Βαλβέρδε να φύγει και την τρίτη φορά που ήρθε στην Κύπρο ηττημένος .Στο 90 αποβλήθηκε και ο Γερέι της Αθλέτικ και στα 6 λ των καθυστερήσεων η Βάσκοι εγκαταστάθηκαν στην περιοχή του Βάτερμαν και με τον τερματοφλακα τους ο οποίος το μόνο που κατάφερε είναι να πάρει κίτρινη για σκληρό φάουλ .
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Μερκής, Ιωάννου, Μοράις, Βινίσιους (76′ Εμπεσίλιο), Γιαννιώτας, Εφραίμ (71′ Βάντερ), Μπαράλ (60′ Ντε Καμάργκο), Σωτηρίου

Αθλέτικ: Ιραΐθόθ, Ντε Μάρκος (79′ Μερίνο), Μπαλενσιάγα, Ετσέιτα (70′ Ιτουράσπε), Γεράι, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ, Γκαρσία, Μουνιαΐν, Γουίλιαμς, Σουσαέτα (57′ Βιγιαλίμπρε)

Κίτρινες: Ιωάννου, Ντε Καμάργκο / Γκαρσία, Ιτουράσπε, Ντε Μάρκος,Ιραιθόθ

Κόκκινες: Σωτηρίου (2η κίτρινη)Γεράι (90 2η κίτρινη)