Άνετα ο Κεραυνός κέρδισε το ΑΠΟΕΛ

By on 10 Δεκεμβρίου, 2016 0 5719 Views

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι κόντρα στο ΑΠΟΕΛ, στο οποίο επικράτησε εκτός έδρας με 86-59. Η ομάδα του Στροβόλου ξεκίνησε δυνατά από την αρχή της αναμέτρησα και πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διατήρησε μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Με την νίκη αυτή ο Κεραυνός έφθασε τους 15 βαθμούς και είναι στην 1η θέση της βαθμολογίας, ενώ το ΑΠΟΕΛ πήγε στους 12 βαθμούς. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κένεθ Μπάρκερ με 19 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 8 ασσίστ). Από τους γηπεδούχους διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν επίσης οι Ρος (16), Ο’Μπράιεν (15), Παρκς (14) και Μιχαήλ (10). Για τους “γαλαζοκίτρινους” κορυφαίος ήταν ο Βασίλης Κούνας με 13 πόντους (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Κεραυνός που μέχρι το 3′ είχε προηγηθεί με 8-2. Στην συνέχεια το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να απαντήσει, μειώνοντας την διαφορά στους τρεις, με το σκορ να είναι στο 10-7. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο διατήρησαν το προβάδισμα τους και στην συνέχεια όπου το σκορ έφθασε στο 14-9 στο 6′, ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν στο 19-13. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 23-15.

Ακόμα πιο βελτιωμένος παρουσιάστηκε ο Κεραυνός στην δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Στροβόλου δημιούργησε διαφορά δώδεκα πόντων μέχρι το 13′, όπου το σκορ ήταν στο 32-20. Η διαφορά αυτή αυξήθηκε στην συνέχεια, με το σκορ να οδηγείται στο 38-22 στο 15′ και σε 46-24 στο 17′. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ήταν μπροστά με 51-26.

Με την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες να είναι στους 25 πόντους, το ΑΠΟΕΛ μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο πιο δυνατά, με στόχο να προσπαθήσει να μειώσει στο σκορ για να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα. Στο 35:30 οι “γαλαζοκίτρινοι” μείωσαν στους 19 την διαφορά με το σκορ να είναι στο 56-37. Ο Κεραυνός διατήρησε όμως τις αποστάσεις το σκορ, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους “ερυθροκίτρινους” να προηγούνται με 65-44.

Πιο καλό ήταν το ξεκίνημα του Κεραυνού στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα του Στροβόλου να σημειώνει έξι πόντους και να δέχεται δύο, στο πρώτο τρίλεπτο (71-46). Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ και στην συνέχεια, χωρίς να μειωθεί σημαντικά η διαφορά στο σκορ που ήταν στο 77-55 στο 36′. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο Κεραυνός πήρε την μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 86-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 26-51, 44-65, 59-86