19 Απριλίου, 2024
  • 19 Απριλίου, 2024

Συμβιβασμός την τελευταία στιγμή στο ντέρμπι

By on 28 Νοεμβρίου, 2016 0 1222 Views

Το ΑΠΟΕΛ στην εκπνοή του αγώνα με γκολ του Μπερτόλιο απεσόβησε την δεύτερη ήττα ισοφαρίζοντας τον Απόλλωνα που προηγήθηκε στο 64 με τον Ντα Σίλβα αλλά δεν άντεξε την πιεση στα τελευταία λεπτά.

Το ντέρμπι ήταν ένα απο τα καλύτερα παιγνίδια του πρωταθλήματος με γρήγορο ρυθμό.Η μπάλα παιζόταν σε όλο το γήπεδο και ανεβωκατέβαινε στις δύο περιοχές.Οι επιθέσεις ήταν διαδοχικές και εναλλάξ και κάθε επίθεση μοίριζε κίνδυνο για την αντίπαλη εστία.Καμιά ομάδα δεν πήρε τον έλεχγο.Το 0-1ήρθε στο 64 με πέναλτι που εκτέλεσε ο Ντα Σίλβα.Ο σκόρερ κλείστηκε σπο την άμυνα του ΑΠΟΕΛ για να μη κάνει σουτ όμως περίτεχνα έδωσε ασιστ στον Μάγκλιτσα που αντράπηκε απο τον Βάτερμαν και ορθά ο Μασιάς έδωσε το πέναλτι.Στο επόμενο λεπτό ο Μαγκλιτσα καθυστέρησε για το πλασέ και έχασε ευκαιρία για δεύτερο γκολ.Μετά το γκολ ο Απόλλωνας ανέλαβε τον έλεχγο ενώ ο Κρίστιανσεν ρίσκαρε με πιο επιθετικό σχήμα σχήμα με στόχο την ισοφάριση .Στο τελευταίο 15λεπτο το ΑΠΟΕΛ πίεσε αφυκτικά τον Απόλλωνα και δημιούργησε ευκαιρίες για την ισοφάριση όμως ο Απόλλωνας άντεχε την πίεση που κλείστηκε στην περιοχή του για να αντιμετωπίσει τις μαζικές επιθέσεις των γηπεδούχων.Στο τελευταίο λεπτό των καθυστεργσεων όμως ο Μπερτόλιο με κοντινή κεφαλιά λύτρωσε τους αποελίστες ισοφαρίζοντας.Ένα γκολ που σηκώνει συζήτηση για όφσαιντ προκαλοντας τις διαμαρτυρίες του Απόλλωνα.Φαίνεται πάντως ο σκορερ να έρχεται απο πισω και κανονική θέση αλλά είναι συζητήσιμο αν οι άλλοι συμπαίκτες του που ήταν πιο μπροστά επηρέαζαν την φάση.

Σωστός στο πέναλτι ο Μασιάς αλλά στις κάρτες χαρίστηκε στον Καρλάο ενω σε άλλας ςφάρμοζε αυστηρά τον κανονισμό.Πέναλτι ζήτησε και το ΑΠΟΕΛ σε σπρώξιμο του Καμάργκο.

ΑΠΟΕΛ (Τ.Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Αστίθ, Καρλάο, Αλεξάνδρου (78΄ Μπερτόλιο), Μιλάνοφ, Μοράις, Βινίσιους (65΄ Ορλάντι), Αλωνεύτης (69΄ Βάντερ), Εφραίμ, Ντε Καμάργκο, Σωτηρίου

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Π.Εμάνουελ): Βάλε, Βινίσιους, Αγγελή, Ρομπέρζ, Λόπες (82΄ Κυριάκου), Ντα Σίλβα (90΄ Σαρντινέρο), Σακέτι, Μπεντόγια, Παπουλής, Γκιέ, Μαγκλίτσα (74΄ Ζοάο Πέδρο)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρλάο, Μπερτόλιο/Παπουλής, Ρομπέρζ, Μπεντόγια, Αγγελή, Βάλε