• ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Μία νίκη και δύο ήττες για την Εθνική Κ18 – Σήμερα στις 22:00 κόντρα στην Βουλγαρία

By on 12 Αυγούστου, 2016 0 1381 Views

ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Την ήττα με 88-41 γνώρισε η Εθνική Κύπρου Κ18 από την Ουγγαρία, στο δεύτερο της παιχνίδι για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 Β’ Κατηγορίας που πραγματοποιείται στα Σκόπια. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπόρεσε έτσι να κάνει το δύο στα δύο, αφού θυμίζουμε πως στην πρεμιέρα επικράτησε της Ιρλανδίας. Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής Κύπρου θα είναι την Κυριακή στις 13:00 κόντρα στην Πολωνία.

Η Εθνική Ουγγαρίας είχε καλύτερη εικόνα από τα πρώτα στάδια του αγώνα, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με 21-11. Με παρόμοιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ούγγρους να είναι φέρνουν το σκορ στο 46-19 μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Χωρίς μεγάλες διαφορές προχώρησε το παιχνίδι στην συνέχεια. Η Κύπρος προσπάθησε να ανεβάσει στροφές για να μειώσει τις διαφορές στο σκορ, χωρίς επιτυχία. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Εθνική μας ομάδα να χάνει με 69-24 ενώ με το τέλος του αγώνα η Ουγγαρία πήρε την νίκη με 88-41.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11, 46-19, 69-24, 88-41

Εθνική Ουγγαρίας (Τάμας Φερένζι)

Ντουράνζι 15, Βόλγκι 4, Φαζέκας 3 (1), Νέμεθ 11 (3), Μπόρτακς 12, Κρνιάϊσκι 6, Παπάι 4, Κέρπελ Φρόνιους 9 (3), Φούλοπ 7, Ράτνερ 13 (2), Κουσκόρα 2, Λέουις 2.

Εθνική Κύπρου (Μάριος Αργυρού)

Χριστοφίδης 4, Σοφρωνίου 2, Μύθιλλος 2, Δουκανάρης 5 (1), Λούκοβιτς, Στρατής, Χατζηκώστας 5 (1), Χαριδήμου 4, Εύζωνας 5, Ανδρέου 6, Καραπατάης, Σταυρινίδης 8.

ΠΑΛΕΨΕ Η ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΠΡΟΥ, ΟΜΩΣ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ

Παρόλο που η Εθνική Ανδρών Κ18 έδειξε καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Πολωνία, στο τέλος λύγισε και ηττήθηκε με 70-42, στο τρίτο της παιχνίδι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 Β’ Κατηγορίας που γίνεται στα Σκόπια. Ο επόμενος αγώνας της Κύπρου θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενηΤρίτη (2 Αυγούστου) στις 22:00 κόντρα στην Βουλγαρία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν στο 13-12 υπέρ των Πολωνών. Παρόλο που η αντίπαλος ομάδα της Κύπρου ανέβασε στροφές στην δεύτερη περίοδο, η Κύπρος συνέχισε να παλεύει προσπαθώντας να διατηρήσει μικρή την διαφορά που την χώριζε στο σκορ. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Πολωνία να προηγείται με 31-20.

Η Εθνική Πολωνίας ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο, θέλοντας να αυξήσει την διαφορά στο σκορ. Έτσι με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου η Εθνική μας ομάδα ήταν πίσω στο σκορ με 47-25. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Πολωνία να παίρνει την νίκη με 70-42.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-13, 20-31, 25-47, 42-70

Εθνική Κύπρου Κ18 (Μάριος Αργυρού)

Χριστοφίδης, Σοφρωνίου 4, Μύθιλλος, Δουκανάρης 6 (1), Λούκοβιτς 2, Στρατής 6 (2), Χατζηκώστας, Χαριδήμου 8 (2), Εύζωνας, Ανδρέου 8, Καραπατάκης 2, Σταυρινίδης 6.

Εθνική Πολωνίας Κ18 (Αντρζέι Κρέλεβιτζ)

Κολέντα 3, Κόμπελ, Κούρπιτζ 16 (3), Μουσιάλ 8 (1), Ρούτκοβσκι 2, Γκολεμπιόσκι 9 (2), Ζιπίνσκι 11 (1), Πιέτρας 2, Ζοντλόφσκι 6 (1), Βισόκι 2, Μπογκούκι 4, Βίλζεκ 7 (1)

Πηγή: basketball.org.cy