Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Like

Κολύμβηση: Απόλυτη η κυριαρχία της Αμμοχώστου

Αύγουστος 12, 2016
14019 Views
4 Comments
Κολύμβηση: Απόλυτη η κυριαρχία της Αμμοχώστου

Με το καλημέρα έδειξε τις προθέσεις της και με το πέσιμο της αυλαίας απλά επιβεβαίωσε την απόλυτη κυριαρχία της. Για τον Ναυτικό Όμιλο Αμμοχώστου ο λόγος, που όπως και πέρσι, έτσι και φέτος, μετά την πανηγυρική κατάκτηση του πρωταθλήματος στην ανοικτή κατηγορία, σάρωσε σε όλες τις κατηγορίες των παγκύπριων πρωταθλημάτων. Ο προσφυγικός όμιλος, δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης και κατέκτησε με όλη του την άνεση τα πρωταθλήματα νέων/νεανίδων και παίδων/κορασίδων.

Στην τετραήμερη (14-17 Ιουλίου) μάχη των πρωταθλημάτων, στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λάρνακας, ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου με 415 βαθμούς κατέκτησε το πρωτάθλημα νέων/νεανίδων, με τον Ναυτικό Όμιλο Λεμεσού να ακολουθεί στην δεύτερη θέση με 260.5 και τον Ναυτικό Όμιλο Κερύνειας στην τρίτη με 181.5. Στην κατηγορία παίδων/κορασίδων η Αμμόχωστος ήταν πρώτη με 459β., η Κερύνεια δεύτερη με 314β. και τρίτη η Αγλαντζιά με 115β. Με την ολοκλήρωση των πρωταθλημάτων η σεζόν 2015-2016 στις εσωτερικές διοργανώσεις έληξε και πλέον η προσοχή είναι στραμμένη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Πέρα από την επικράτηση της Αμμοχώστου στα πρωταθλήματα, είχαμε εκ νέου πολύ ενθαρρυντικά μηνύματα από τους αθλητές που πήραν μέρος. Συνολικά σημειώθηκαν 31 νέες παγκύπριες επιδόσεις, ένδειξη της προόδου που κάνει εκ νέου το άθλημα, μετά την ύφεση που παρατηρήθηκε τα δύο τελευταία χρόνια. Παράλληλα είχαμε και την ανάδειξη των καλύτερων κολυμβητών και κολυμβητριών στις κατηγορίες τους.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ

Κατηγορία Νέων: Χατζητττουλής Κωνσταντίνος (Λάρνακας) 731β. ΦΙΝΑ, 400μ. ελεύθερο 4.04.20

Κατηγορία Νεανίδων: Νεοφύτου Σωτηρία (Λεμεσού) 722β. ΦΙΝΑ, 100μ. πεταλούδα 1.02.40

Κατηγορία Παίδων: Ιακωβίδης Μάρκος (Λευκωσίας) 657β. ΦΙΝΑ, 50μ. πρόσθιο 30.67

Κατηγορία Κορασίδων: Αντωνίου Κάλλια (Λεμεσού) 710β. ΦΙΝΑ, 50μ. ελεύθερο 26.59

Κατηγορία Παμπαίδων Α’: Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Πάφου) 616β. ΦΙΝΑ, 400μ. ελεύθερο 4.18.61

Κατηγορία Παγκορασίδων Α’: Νικολαίδου Ιόλη (Αγλαντζιάς) 612β. ΦΙΝΑ, 200μ. ελεύθερο 2.13.01

Κατηγορία Παμπαίδων Β΄: Ελευθερίου Στέφανος (Αμμοχώστου) 490β. ΦΙΝΑ, 100μ. πρόσθιο 1.14.15

Κατηγορία Παγκορασίδων Β΄: Μπέκου Αναστασία (Μέσα Γειτονιάς) 567β. ΦΙΝΑ, 100μ. ύπτιο 1.10.22

ΟΙ ΝΕΕΣ ΠΑΓΚΥΠΡΙΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ

Αντώνης Πατσαλίδης (Ν.Ο.Πάφου): 400μ. μικτή 5.02.20 (παμπαίδων Α’), 200μ. μικτή 2.22.12 (παμπαίδων Α’)

Λούκας Χατζηευσταθίου (Ν.Ο. Πάφου): 400μ. μικτή 5.27.36 (παμπαίδων Β΄), 200μ. ελεύθερο 2.15.26 (παμπαίδων Β΄)

Αναστασία Μπέκου (Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς): 200μ. ύπτιο 2.36.33 (παγκορασίδων Β΄)

Νέρι Αρμάντο Γκαμάρα (Ν.Ο. Κερύνειας): 50μ. πεταλούδα 27.66 (παμπαίδων Α’), 100μ. πεταλούδα 1.02.35 (παμπαίδων Α’)

Μαρίνος Μιτέλλας (Ν.Ο. Αμμοχώστου): 50μ. πεταλούδα 28.56 (παμπαίδων Β’), 100μ. πεταλούδα 1.04.76 (παμπαίδων Β΄), 50μ. ελεύθερο 27.44 (παμπαίδων Β΄)

Δημητριάνα Ζήνωνος (Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς): 50μ. πεταλούδα 31.45 (παγκορασίδων Β΄)

Παναγιώτης Πανάρετος (Ν.Ο. Αμμοχώστου): 100μ. πρόσθιο 1.11.53 (παμπαίδων Α’), 50μ. πρόσθιο 32.88 (παμπαίδων Α’), 200μ. πρόσθιο 2.37.34 (παμπαίδων Α΄)

Στέφανος Ελευθερίου (Ν.Ο. Αμμοχώστου): 100μ. πρόσθιο 1.14.15 (παμπαίδων Β΄), 50μ. πρόσθιο 34.59 (παμπαίδων Β’)

Σταύρος Τζιρτζιπής (Ν.Ο. Λάρνακας): 200μ. ελεύθερο 1.58.17 (παίδων), 1500μ. ελεύθερο 16.48.94 (παίδων)

Μάρκος Ιακωβίδης (Ν.Ο. Λευκωσίας): 50μ. πρόσθιο 30.67 (παίδων)

Κωνσταντίνος Φραγκουλίδης (Ν.Ο. Πάφου): 200μ. ελεύθερο 2.04.44 (παμπαίδων Α΄), 400μ. ελεύθερο 4.18.61 (παμπαίδων Α’), 800μ. ελεύθερο 9.00.46 (παμπαίδων Α΄)

Αντώνιο Νικολάου (Ν.Ο. Πάφου): 400μ. ελεύθερο 4.40.52 (παμπαίδων Β΄)

Ναταλία Χατζηκυριάκου (Ν.Ο. Αμμοχώστου): 100μ. πεταλούδα 1.10.81 (παγκορασίδων Β΄)

Ελένη Στεφανίδου (Ν.Ο. Λάρνακας): 200μ. μικτή 2.25.01 (κορασίδων)

Χατζηχριστοφή Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Λεμεσού): 100μ. ελεύθερο (4Χ100μ. ελεύθερο) 57.42 (παμπαίδων Α’)

Ν.Ο. Λεμεσού (Χατζηχριστοφή Κωνσταντίνος, Κωστέκογλου Αναστάσιος, Παπακυριακού Αλέξης, Νικολαίδης Νικόλας): 4Χ100μ. ελεύθερο 3.56.43 (παμπαίδων Α’)

Ν.Ο. Αμμοχώστου (Παρίση Μαριάννα, Μιχαήλ Άντρεα, Χατζηκυριάκου Ναταλία, Ιωαννίδη Φωτεινή): 4Χ100μ. μικτή 4.55.69 (παγκορασίδων Α΄)

Ν.Ο. Λευκωσίας (Μπάρον Άννα, Τσιτσεκλή Αμαλία, Μπάρον Καρολίνα, Οικονομίδου Αλεξάνδρα): 4Χ100μ. μικτή 5.04.97 (παγκορασίδων Β΄)

Ν.Ο. Κερύνειας (Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος, Πουρκού Ιωάννης, Ζωτιάδης Γεώργιος, Καλαβάς Παναγιώτης): 4Χ100μ. μικτή 4.07.99 (παίδων)

Ν.Ο. Αμμοχώστου (Μούγης Σοφοκλής, Πανάρετος Παναγιώτης, Βαρνάβα Ανδρέας, Κωνσταντίνου Χαράλαμπος): 4Χ100μ. μικτή 4.18.59 (παμπαίδων Α’)

ΝΕΟΙ – ΝΕΑΝΙΔΕΣ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (τελική)

Ν. Ο. Αμμοχώστου 415
Ν. Ο. Λεμεσού 260,5
Ν. Ο. Κερύνειας 181,5
Ν. Ο. Λευκωσίας 98
ΑΠΟΕΛ 77
Ν. Ο. Λάρνακας 54
Ν. Ο. Πάφου 16
Ν. Ο Κωνσταντίας 15
Ν. Ο. Αγλαντζιάς 0
Ν. Ο Μέσα Γειτονιάς 0
ΠΑΙΔΕΣ – ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (τελική)

Ν. Ο Αμμοχώστου 459
Ν. Ο. Κερύνειας 314
Ν. Ο. Αγλαντζιάς 115
Ν. Ο. Λεμεσού 107
Ν. Ο. Κωνσταντίας 98
Ν. Ο. Λάρνακας 94
ΑΠΟΕΛ 86
Ν. Ο. Λευκωσίας 85
Ν. Ο. Μέσα Γειτονιάς 58
Ν. Ο. Πάφου 56